•  

       

      25. mája 2016 bola rozhodnutím ministerstva školstva zaradená do siete škôl Súkromná základná škola pre žiakov s autizmom so sídlom v Klokočove okr. Michalovce. Svoju činnosť odštartovala 5. Septembra 2016. Ide o druhú školu svojho druhu v košickom kraji, pričom škola s podobným zameraním funguje  v Košiciach časť Myslava.

      V súčastnosti má škola tri organizačné zložky: Špeciálna materská škola, Základná škola pre žiakov s autizmom, Praktická škola.

      Škola po založení sídlila v priestoroch bývalého obecného úradu v Klokočove. V súčasnosti má škola dve samostatne stojace budovy v krásnom prostredí lesov, lúk a vody, čo predstavuje pri práci s našimi deťmi veľa možností a inšpirácii.

      Budova bývalého obecného úradu má dve poschodia. Na 1. poschodí sa nachádza učebňa praktickej školy, senzomotorická miestnosť, canisterapia, fyzioterapia, arteterapia, muzikoterapia, kuchynka, šatne a sociálne zariadenie. Na 2. poschodí sa nachádzajú učebne, bezpodnetová miestnosť a sociálne zariadenia. Každá trieda má priestor na relaxáciu, spoločnú prácu a individuálnu prácu. Terapeutické miestnosti sú vybavené podľa zamerania. V druhej budove, ktorá sídli oproti, sú na 1. poschodí priestory špeciálnej materskej školy a priestory školskej výdajne. Na 2. poschodí sú ďalšie učebne základnej školy, denná miestnosť a kancelária vedenia školy. Žiaci využívajú detské ihrisko, školské políčko, ktoré sa nachádza v časti druhej budovy. Na školskom pozemku sa nachádza aj enviromentálna učebňa, ktorú žiaci využívajú na vyučovanie vo vonkajšom prosterdí.

      Cieľom školy je poskytovať výchovno-vzdelávacie služby so zameraním na autistické deti s mentálnym aj bez mentálneho postihnutia. Autizmus je špecifická, ťažká duševná porucha, ktorá sa vyskytuje už v rannom veku dieťaťa a charakterizuje ju porucha komunikácie a spoločenskej interakcie. Myšlienkou našej školy je neurobiť z tejto školy „odkladište“, ale denne s týmito deťmi pracovať a vzdelávať ich. Dôležitý dôraz dávame na rozvoj komunikačných schopností. Naše motto znie: „Komunikácia – liek na autizmus“

      Metódy, ktoré  využívame:

      TEACCH metóda- je zatiaľ najvhodnejšou metódou, pomocou ktorej prebieha vzdelávanie žiakov s autizmom s mentálnym postihnutím, lebo rešpektuje špecifiká autistickej poruchy a vychádza z potrieb a schopností žiakov. Použitím tejto metódy sa zlepšuje efektivita komunikácie a zároveň môže dočasne, alebo trvalo nahradiť reč u detí s autizmom. Táto metóda vo všetkých prípadoch je vhodná pri riešení problémového správania sa, najmä preto, lebo toto problémové správanie pramení z frustrácie, ktorú môže spôsobovať neschopnosť komunikácie.

      SON-RISE - je terapia orientovaná na dieťa, ktorá prebieha výhradne v rodinnom prostredí v špeciálne upravenom priestore - herni, vždy iba s jedným terapeutom. Na rozdiel od behaviorálnej terapie, ktorá učí dieťa prispôsobiť sa nášmu svetu, Son-Rise učí rodičov a terapeutov akceptovať dieťa a jeho svet, vníma a ma ho rád také aké je, so všetkými jeho "nevhodnými správaniami". Dieťa sa stáva učiteľom a rodič žiakom, čím sa rodič vnára do sveta dieťaťa. Pochopenie dieťaťa je prvý krok k nadviazaniu kontaktu s ním. Postupne sa môže začať dlhá cesta z bezpečného autistického sveta dieťaťa do nášho. Son-Rise je terapia založená na láske a akceptácii dieťaťa.

      HANDLE- je celostný prístup k neurovývojovým odlišnostiam, zahrňujúci diagnózy porúch autistického spektra, porúch učenia, ADHD, porúch vývoja reči, stavov po úrazoch mozgu, Tourettov syndróm a iné syndrómy. HANDLE prístup vidí chovanie ako komunikáciu a snaží sa pochopiť, čo dané chovanie znamená. Nesnaží sa toto chovanie maskovať, ale hľadá jeho korene. Vytvára pre každé dieťa individualizovaný program jednoduchých pohybových aktivít, ktorý vyžaduje iba niekoľko jednoduchých pomôcok a zaberie cca 15-30 minút z dňa. Tento program je vytvorený ako nástroj, ktorý umožňuje, aby rodina mohla doma sama pomôcť dieťaťu, či dospelému zlepšiť funkcie nervového systému a proces učenia, prostredníctvom každodennej pravidelnej, jemnej a pozvoľnej stimulácie. Neoddeliteľnou časťou HANDLE prístupu je tiež výživa, hľadanie spôsobov ako obmedziť stres, ako zlepšiť vzájomnú interakciu a ako sa hrať. Všetky tieto prvky sú veľmi užitočné nielen pre deti samotné, ale aj pre ich rodiny.

      PECS - výmenný obrázkový komunikačný systém (The Picture Exchange Communication System - PECS, ďalej len PECS) patrí medzi AAK techniky. Bol vyvinutý pre nehovoriacich jedincov za účelom naučenia zručnostiam funkčnej komunikácie .PECS používa k naučeniu funkčnej komunikácie obrázky (čierno-biele alebo farebné). Tieto obrázky si používateľ umiestňuje do knihy so suchým zipsom. Dieťa používa svoju knihu s obrázkami na to, aby vytvorilo "vetu" pomocou jednotlivých obrázkov, ktoré si samo zvolí (napríklad obrázok vyjadrujúci "chcem" a obrázok "džús") a podalo ju svojmu komunikačnému partnerovi. PECS kladie dôraz na učenie kladenia požiadaviek videných alebo nevidených predmetov, na odpovedanie na otázky (napríklad "Čo chceš?") a na sociálne komentáre.

      Ďalej využívame aj prvky ABA terapie.

       

      Celková kapacita základnej školy je 60 žiakov.

      Súčasťou školy je školský klub, ktorý má  4 oddelenia.

      Pedagogický zbor: Priemerný počet pedagogických zamestnancov je 28. Pedagogickí zamestnanci spĺňajú takmer na 100% odborné a kvalifikačné predpoklady. Svoje pedagogické majstrovstvo si  zvyšujú absolvovaním rôznych druhov a foriem vzdelávania na Slovensku, v Čechách, v Nemecku..,  čo sa následne prejaví v zavádzaní inovácií a väčšej tvorivosti vo vyučovaní. Vzhľadom k zameraniu činnosti našej školy je v triedach pre žiakov s autizmom nevyhnutná prítomnosť asistentov učiteľa na vyučovaní a pomocných asistentov.

      O žiakov sa  starajú pedagogickí zamestnanci, ktorí sa im  venujú od 7. do 16. hodiny.

      Škola  poskytuje výchovno-vzdelávacie, poradenské, terapeutické, voľno-časové aktivity deťom s autizmom od 3 do 25 rokov  z okresov Michalovce, Sobrance, Trebišov, Vranov nad Topľou, Snina a Humenné.